Müzik Terapiyi Tanımlamak Bilim, okuyarak öğrenilir.

Kenneth E. Bruscia'nin temel eserini orijinalinden karşılaştırmalı şekilde okuyoruz, her terimi gerçek hayattan örneklerle inceliyoruz ve atölyemizde grup içerisinde uzman müzik terapist Özgür Salur yürütücülüğünde deneyimliyoruz.


Haftada bir toplanan 2 saatlik okuma grubumuz , Müzik Terapiyle Tanışma Günü'nü tamamlamış  her alandan katılımcıya açıktır.

Müzik Terapiyi Tanımlamak Defining Music Therapy Kenneth E. Bruscia Burçin Uçaner Çifdalöz

Etkinlik içeriği


Müzik Terapiyi Tanımlamak, müzik terapi duayenlerinden Bruscia'nın ilk baskısını 1989'da yayınladığı  bir müzik terapi temel eseri. Dünya üzerindeki birçok müzik terapi programında ders kitabı olarak okutulan bu çalışmayı, 2014'te yayınlanan ve 2016'da Türkçe'ye kazandırılan en güncel baskısından inceleyerek ve özümseyerek okuyoruz. Yer yer orijinaliyle karşılaştırıyoruz, Uzm. Mt. Özgür Salur'la beraber terimleri, teknikleri, uygulamaları gerçek hayattan örneklerle inceliyoruz ve atölyemizde  grup içerisinde deneyimliyoruz.


Süre ve tarih: 


Her hafta 2 saatlik buluşmalar şeklinde yapılan çalışma, ilerleme hızı grup katılımcılarına bağlı şekilde, kitap tamamlanana kadar sürmektedir.


Kontenjan ve katılım şartları: 


Okuma 10 kişilik gruplarda, katılımcıların etkin şekilde rol alması planlanarak yapılmaktadır.


Katılımcılardan ön okuma yapmaları beklenmemektedir, konular çalışma içerisinde ele alınacaktır. 


Okuma grubu, Müzik Terapiyle Tanışma Günü'nü tamamlamış her alandan katılımcıya açıktır. 


Ücret: 


Etkinlik katılım ücreti 70 TL + KDV'dir. (Öğrenci katılım ücreti : 50TL + KDV)


Müzik Terapi Derneği üyeleri %20 indirimden yararlanabilirler.


Müzik Terapi Akademisi tarafından her okuma grubunda ihtiyacını belirten bir öğrenciye  %100, bir öğrenciye %50 burs sağlanacaktır. 


Okunacak eser, ilk çalışma öncesinde akademiden temin edilebilir.


Belgelendirme: 


Okuma grubumuzu yüzde 80 katılımla tamamlayanlara Müzik Terapi Akademisi Katılım Belgesi verilecektir.  


Kayıt, iletişim ve adres:  


Ebru Ordu: 0 212 502 60 50 

Naci Kasım Cad. 4-1 Bahçelievler - İstanbul
Kenneth E. Bruscia Müzik Terapiyi Tanımlamak Defining Music Therapy

Müzik Terapiyi Tanımlamak - Defining Music Therapy

Kenneth E. Bruscia


"Müzik terapi kendine özgü metotları, terminolojisi, sınırları, çalışma alanları, eğitim programları, pratisyenleri, gereklilikleri, sorunları vb. bileşenleriyle başlı başına büyük ve çok disiplinli bir alandır. Batı dünyasında profesyonel veya amatör merakın yönlendirmesiyle bu disiplinle karşılaşan pek çok kimsenin öncelikli olarak müzik terapinin tanımlanması aşamasında edindiği bir başvuru kaynağı olan bu kitap, 1970’lerden itibaren Bruscia’nın müzik terapiyi tanımlama arzusuyla çıktığı yolun bir sonucudur. Bu kitapta müzik terapiye ilişkin çok şey bulacaksınız; ancak hangi makamın ya da tonun hangi hastalığa iyi geldiği, insanların hangi müziği dinleyerek kanseri yeneceği, bir grup yatan hastaya ne tür müzik dinletileceği, ya da hamilelerin hangi müzikleri dinlediklerinde bebeklerinin dahi olabileceği gibi soruların cevabı ne bu kitapta ne de müzik terapi disiplininde bulunur. Aksine bu kitap, vibroakustik terapi, tıpta veya terapide müziğin kullanımı, müzik eğitimi ve müzik terapi disiplini arasındaki farkları gösteren temel bir kaynaktır. Bu çalışma, çok disiplinli bir alan olan müzik terapiye giriş aşamasında en önemli eserlerden birisi olarak dünyada satıldığı tüm ülkelerde olduğu şekliyle ülkemizde de hem doktorlar, hemşireler, psikolojik danışmanlar vb. sağlık çalışanlarına, hem müzik alanında çalışanlara, hem de konuya ilgi duyan herkese hitap eder."
- Doç. Dr. Burçin Uçaner Çifdalöz


Çeviri Editörü - Doç. Dr. Burçin Uçaner Çifdalöz 


Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri bölümünden mezun oldu. 2005 yılında Gazi Üniversitesi’nde yüksek lisansını, 2011 yılında doktora eğitimini tamamladı. 2011 yılında yardımcı doçent, 2014 yılında doçent oldu. 


2006 yılından itibaren müzik terapi çalışmalarına yöneldi. Arjantin, Çin, Yunanistan, İsrail ve Türkiye’de Müzik Terapi kongre, sempozyum, konferans, çalıştay ve atölye çalışmalarında yer aldı. 2015 yılında Amerika’ya gitti ve Augsburg College’da müzik terapi yüksek lisans derslerine katıldı. Ayrıca Minnesota Children’s Hospital (transplantasyon ünitesi, pediatrik onkoloji kliniği, pediatrik yoğun bakım vb.), MacPhail Center for Music (otistik, down sendromlu, zihinsel engelli çocuk ve yetişkinler vb.), Woodbury Healthcare Center (Alzheimer, Parkinson vb.), Good Smaritan Society-Specialty Care Community (Huntington's, Alzhemier, demans, zihinsel engelli, anksiyete vb.), Struthers Parkinson’s Center gibi pek çok hastane, bakım evi, klinik ve merkezlerde çeşitli hasta grupları ile bireysel ve grup müzik terapi çalışmalarında yer aldı. Sağlık Bakanlığı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Daire Başkanlığı’nda müzik terapi eğitim ve bilim komisyonunda yer aldı. 


2014 yılında Müzik Terapi Derneği’ni kurdu. Halen Müzik Terapi Derneği başkanlığı ve Gazi Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Bölüm Başkanlığı görevini sürdürmektedir.


Etkinlik ayrıntılarını indirmek için:

'Müzik Terapiyi Tanımlamak' Okuma Grubu (pdf)

İndirme

Müzik Terapi Akademisi

Bahçelievler Mahallesi, Naci Kasım Caddesi 4-1, Bahçelievler - İstanbul

0 212 502 60 50

Pzt

09:00 – 19:00

Sal

09:00 – 19:00

Çar

09:00 – 19:00

Per

09:00 – 19:00

Cum

09:00 – 19:00

Cmt

09:00 – 18:00

Paz

09:00 – 18:00